שנה ב'


שנה ב'

מכיניסטים יקרים!
תוכנית שנה ב' היא תכנית המשך לשנת הלימודים הראשונה במכינה קדם צבאית ואורכה כחצי שנה. בהרבה מהמכינות בתוכנית שנה א' ניתן דגש רב על התנהלות ואחריות של הפרט והקבוצה, בשנה ב' לעומת זאת, הדגש הוא על הלימוד הבית מדרשי ועל יצירה, מתוך רצון להפוך את חווית המכינה לאישית ומלאה יותר.
 
אז מה מציעה שנה ב'?
  • בראש ובראשונה לימודים - מתוך דגש על פיתוח הלימוד העצמי. במערכת השיעורים מספר לא מבוטל של שעות המוקדשות ללימוד אישי, בהן החניך בוחר לעצמו תחום לימוד ומקיף אותו במהלך השנה. לימוד בחברותות - זוגות של חניכים שלומדים נושא אחד במהלך השנה ביחד, מתוך אמונה שהלימוד ביחד מעשיר ומפתח. חוץ מאלו, במערכת השיעורים משובצים קורסים קבועים העוסקים בנושאי יהדות (בין היתר רבי נחמן, הרב קוק, הרמב"ם), פילוסופיה, היסטוריה, ארכיאולוגיה, ציונות, חינוך ויצירה.  
  • יצירה - בשנה ב' מלבד קורסים לביטוי עצמי, תיאטרון וכתיבה יוצרת,  היצירה כערך עליון תופסת מקום בתוך החיים האישיים והקבוצתיים. אנו חותרים ליצור מתוך למידה ותוך כדי. בין אם בהעמקה בנושאים שונים, ובין אם מתוך מחשבות ושיח אישי וקבוצתי. הכוונה, שמלבד לקלוט חומר וידע אנו גם מפתחים ומתפתחים מתוכו.
  • הקבוצה בשנה ב' - היא קבוצה מצומצמת המקיימת אורח חיים משותף, שמה דגש על התהליך הקבוצתי ומתמקדת בפרט שבתוך הקבוצה. מה שיוצר קבוצה מלוכדת ופתוחה לרעיונות חדשים. מתוך כך, לקבוצה עצמה מוקדשות מספר שעות בלו"ז השבועי. בזכות מספר החניכים המועט והנכונות של החניכים למקום, באים לידי ביטוי החיים בשנה ב' באווירה משפחתית ומגובשת.
  • בשנה ב' הקשר שבינינו לבין המרצים הוא קרוב ועמוק יותר. במהלך השיעורים מתקיים שיח ער בין המרצה לחניכים, ואף נוצר קשר אישי עם כל מרצה. מה שמאפשר בין היתר התעמקות בנושאים הנלמדים והכרת המרצה והרקע שלו. היכרות עם המרצה לא רק מעשירה את הלימודים, היא מאפשרת לנו לראות את התורה שהוא מציג במציאות, ללמוד ממנה ולהתעמת מולה. לדוגמה, מספר פעמים התארחנו בשבת וביקרנו אצל חלק מהמרצים בביתם. 
  • במהלך השנה, אנו יוצאים לסדרות שטח נודדות שנמשכות כשבוע, בהן אנו משלבים הליכה ולימודים גם יחד, בהתאם לבחירת הקבוצה. לדוגמה - עליה לירושלים בעקבות לוחמי הפלמ"ח ומלחמת תש"ח, וסדרת מדבר יהודה בה התעמקנו במגילות קומראן ובהשפעתן. 
  • התנדבות במושבי האזור מתוך ראייה הערך והצורך בהתחברות לקהילה והחיים בה.
שנה ב' אינה "רק" מכינה, אלא בית מדרש. הכוונה היא לקיים מקום בו שורה אווירת לימודים ומאפשר ללמוד וללמד תמיד. מתוך שאיפה זו מתקיימים בבית המדרש לא רק השיעורים הקבועים בלו"ז, אלא שיעורים נוספים שמעבירים החניכים, לימוד עצמי אל תוך השעות הקטנות של הלילה, לילות לבנים ועוד.